Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Viceministrė J. Neliupšienė: karinės agresijos prieš Ukrainą akivaizdoje turime atsispirti Rusijos šantažui ir toliau išlaikyti ES vienybę

Sukurta 2022.09.20 / Atnaujinta 2022.09.23 10:21
  Viceministrė J. Neliupšienė: karinės agresijos prieš Ukrainą akivaizdoje turime atsispirti Rusijos šantažui ir toliau išlaikyti ES vienybę

  Rugsėjo 20 dieną Briuselyje įvyko Europos Sąjungos (ES) Bendrųjų reikalų tarybos (BRT) posėdis, kuriame Lietuvai atstovavo užsienio reikalų viceministrė Jovita Neliupšienė. BRT posėdis buvo skirtas pasirengti spalio 20-21 dienomis vyksiančiam Europos Vadovų Tarybos (EVT) posėdžiui, taip pat aptarti teisinės valstybės principo padėtį ES, kitų metų ES teisėkūros planavimą, tolesnius žingsnius dėl gegužės 9 dieną pasibaigusios Konferencijos dėl Europos ateities, ES ir Jungtinės Karalystės (JK) santykius.

  Diskusijoje dėl artėjančio EVT posėdžio, kurio darbotvarkėje numatyti Ukrainos, energetikos, ekonominės situacijos, ES santykių su Kinija klausimai, taip pat pasirengimas lapkričio mėnesį vyksiančiai COP-27 klimato kaitos konferencijai ir gruodį vyksiančiam ES ir ASEAN aukščiausiojo lygio susitikimui, viceministrė pabrėžė, kad „Europa jau priėmė nemažai svarbių sprendimų, siekdama pažaboti Rusijos agresiją Ukrainoje, tačiau jie nėra pakankami ir privalome judėti toliau. Tuo pačiu turime toliau mažinti ES valstybių priklausomybę nuo Rusijos energetikos srityje, kad galėtume atsispirti Rusijos šantažui“.

  Pasak J. Neliupšienės, siekiant išlaikyti spaudimą Rusijai nutraukti savo karinę agresiją prieš Ukrainą, turime toliau teikti karinę, politinę, finansinę, humanitarinę paramą Ukrainai, tęsti vieningą, su kitomis bendramintėmis šalimis koordinuotą sankcijų Rusijai ir Baltarusijai plėtimo ir efektyvaus įgyvendinimo politiką, siekti Rusijos režimo atsakomybės už karo nusikaltimus.

  „Turime rasti efektyvius būdus ir priemones, kaip ES prisidės prie Ukrainos atstatymo ir prie Ukrainos vykdomų reformų jai žengiant europiniu keliu ir siekiant kuo greičiau pradėti stojimo į ES derybas. Ne mažiau svarbu Ukrainai teikti tolesnę ES makrofinansinę paramą, labai reikalingą neatidėliotiniems poreikiams patenkinti ir infrastruktūros veikimui užtikrinti“, – pabrėžė viceministrė.

  Viceministrė taip pat pažymėjo, kad kaip galima greičiau būtina priimti bendrus ES sprendimus dėl kylančių energijos kainų. „Turime užtikrinti mažesnes elektros kainas tiek gyventojams, tiek verslui. Europinės priemonės turėtų nustatyti dujų kainų lubas, atsieti dujų ir elektros kainas, taip pat nepažeisti bendrosios elektros energijos rinkos principų“, – sakė J. Neliupšienė.

  BRT taip pat aptarė tolesnius veiksmus po gegužės 9 dieną pasibaigusios Konferencijos dėl Europos ateities. Kalbėdama šiuo klausimu, viceministrė J. Neliupšienė akcentavo, kad svarbu sutelkti dėmesį į konkrečių ES piliečiams rūpimų problemų sprendimą.

  ,,Mūsų visuomenės suinteresuotos konkrečiais rezultatais ir aiškiais tolesniais sprendimais, todėl pasisakome už tai, kad tam būtų išnaudotas visas ES teisinis ir institucinis potencialas. Nereikėtų skubėti su ES Sutarčių keitimu, sprendimų reikėtų paieškoti esamų Sutarčių rėmuose, atidžiai įvertinant ir reikalingus saugiklius dėl nacionalinių interesų apsaugos“, – teigė viceministrė.

  Taryboje taip pat vyko teisinės valstybės dialogas, kurio metu aptarta teisinės valstybės principo padėtis ES, remiantis Europos Komisijos 2022 metų ataskaita. Komisija pristatė ES strateginio planavimo ataskaitą ir kitų metų ES teisėkūros planus. Pasikeista nuomonėmis dėl ES ir Jungtinės Karalystės santykių ir tolesnių ES ir JK bendrų sprendimų dėl Šiaurės Airijos Protokolo įgyvendinimo perspektyvų pasikeitus JK Vyriausybei.

  Šis BRT posėdis pirmasis, kuriame po paskyrimo į pareigas Lietuvai atstovauja viceministrė J. Neliupšienė.