Lietuviai Baltarusijoje
Lietuvių bendruomenė Baltarusijoje skaičiuoja turbūt ne dešimtmečius, o šimtmečius. Dar nuo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų lietuviai važiavo pietrytines žemes kurtis, prekiauti, ieškoti geresnio gyvenimo ar tiesiog – kitokio gyvenimo. Sovietmečiu į Minską iš Lietuvos atvykdavo studijuoti tų profesijų, kurių nebuvo Lietuvoje. Čia, netoli istorinės tėvynės, grįždavo ir apsistodavo buvę tremtiniai. Lietuvių emigracijos į Baltarusiją priežastys gerokai skiriasi nuo emigracijos į Vakarų Europą ar Trečiojo pasaulio šalis. Čia viena iš svarbiausių priežasčių – šeimos sukūrimas ir siekimas susijungti šeimai.
Lietuvių bendruomenės Baltarusijoje bendrauja šeimyniškai jaukiai. Kiekviename regione yra garsios lietuviškos „salelės“: Rimdžiūnų, Pelesos, Gervėčių, Gardino ir Minsko bendruomenės. Kiekviena bendruomenė turi savo tradicijas, švenčiamos katalikiškos šventės, lietuvybė saugoma ir puoselėjama Lietuvai svarbių atmintinų dienų metu. Tradiciškai bendruomenė susirenka prie degančio laužo Sausio 13-ajai ir žuvusiųjų aukai už Tėvynę atminti. Vasario 16-oji ir Kovo 11-oji pažymimos bendru buvimu ir kultūrine programa. Neužmirštamos ir kitos šventės. Daugiausia džiaugsmo lietuvaičių vaikams suteikia „Kalėdinės eglutės“ vakaras su Seniu Šalčiu ir jo palyda. Išsibarsčiusias po Baltarusiją atskiras bendruomenes siekiama sujungti į kuriamą Bendruomenių Sąjungą.
Šiuo metu veikia šios Baltarusijos lietuvių bendruomenės:
- Breslaujos rajono lietuvių draugija „Rytas“;
- Gardino miesto lietuvių bendruomenė;
- Gervėčių krašto lietuvių bendruomenė;
- Lydos lietuvių susivienijimas „Rūta“;
- Minsko miesto - „Minsko lietuvių susivienijimas „Vytis“;
- Pelesos lietuvių visuomeninis susivienijimas „Gimtinė“;
- Rodūnios lietuvių visuomeninis susivienijimas „Gintaras“.
Šios lietuvių bendruomenės vienija apie 2000 narių. Iš viso Baltarusijos Respublikoje gyvena apie 30 000 lietuvišką kilmę turinčių asmenų.