MINSKE PRISTATYTA LITVAKŲ ISTORIJA
Gegužės 16 d., tęsiant „Lietuvos dienų“ Baltarusijoje programą, Baltarusijos Naujajame teatre Kauno kamerinis teatras pristatė spektaklį „Diena ir naktis“. Spektaklis pastatytas pagal dramaturgės Daivos Čepauskaitės pjesę, kurioje pasakojama apie skaudžią lietuvio ir žydės meilės istorija, atsiveria sudėtingi dviejų tautų santykiai bei jų bendros istorijos žaizdos. Spektaklio kūrėjai kalba apie tragiškąjį XX amžių atvirai ir drąsiai, publika tai įvertino aplodismentais ir šiltais žodžiais spektaklio kūrėjams po spektaklio vykusiame jo apibendrinime.
Į spektaklį susirinkusiems diplomatinio korpuso, meno, inteligentijos, žiniasklaidos atstovas, Minsko lietuvių ir žydų bendruomenės nariams taip pat buvo pristatyta Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejus unikali šešiolikos autentiškų Vilniaus geto afišų kolekcija, kuri savotiškai pratęsė spektaklio temą. Paroda atskleidžia paskutiniosios litvakų kartos dvasinę stiprybę tragiškos katastrofos akivaizdoje.
Apibendrindamas spektaklio ir parodos įspūdžius Ambasadorius Evaldas Ignatavičius minėjo, kad šis vakaras yra „Lietuvos dienų“ Baltarusijoje dalis – juo norėta pristatyti unikalią Lietuvos ir visos LDK žydišką kultūrą ir jos sunaikinimą nepriklausomybę praradusiose mūsų valstybėse, kurias JAV istorikas Timotis Sneideris pavadino „kraujo žemėmis“. Ambasadoriaus teigimu, šis renginys taip pat primena šiais metais minima žymaus žydų poeto Abraomo Suckeverio 100-ąsiais gimdomo metines. Šis poetas gimė Smurgainyse, dabartinėje Baltarusijos teritorijoje, dirbo Vilniaus radijuje, išgyveno getą, praradęs ten žmoną ir sūnų, vėliau kovėsi partizanų būryje prie Naručio ežero. Po karo liudijo Niurnbergo tribunole, patyrė sovietines represijas ir emigravo į Izraelį.
Ateinančią savaitę besitęsiančiuose „Lietuvos dienų“ renginiuose bus pristatyta A.Mickevičiaus poemos motyvais pastatytas bendras lietuvių ir baltarusių spektaklis „Vėlinės“, Nacionaliniame dailės muziejuje atidaryta Stasio Krasausko paroda, Galerijoje „Y“ pristatytas šiuolaikinis menas, Mogiliove bus atidaryta fotografijų paroda „Lietuvos dvarai“.